Лакатнишки скали
Само на час от София с влак е едно от най-красивите места в Искърското дефиле - Лакатнишките скали. Влакът спира точно в подножието на скалите. Продължава се покрай гарата, по тясна уличка надолу към реката, която се пресича по люлеещо се дървено мостче.
Срещу мостчето през шосето се намира ресторантът при водопада, откъдето тръгва екопътеката. Означена е добре с червена и бяла маркировка, има много информационни табели. В началото на пътеката е карстовият извор Житолюб, част от системата на Темната дупка, който образува красиво водопадче при един от долните отвори на пещерата. Изворът се излива се в река Искър.
Пътека тръгва нагоре и наляво и скоро отвежда до входа на Темната дупка - най-дългата пещера в Стара планина.
Пещерата не е облагородена, а ние не си носехме фенери, затова влязохме едва на няколко метра в тъмното на светлината на телефонното фенерче.
Пътеката се вие серпентинно, като постепенно ни издига все по-нагоре към върха на скалите. На повечето места не е обезопасена и изисква внимание, не бих я препоръчала за разходка с малки деца.
Стигаме до поляна със заслон, каменна маса и огнища. Страничен поглед към малкия катерачески заслон, до който може да се стигне само с въже. На връщане се отклонихме от основната пътека и отидохме до площадката над заслона, откъдето може да се мерне покрива му и да се полюбува човек на прекрасната панорама от върха.
Скоро след заслона пътеката извежда на широка поляна с красиви панорамни гледки, информационно табло и място за барбекю. От поляната пътеката се разклонява. Маркираната пътека тръгва през гората. Може да се направи и кръгова обиколка, като изкачването става по втората, доста по-опасна немаркирана пътека, която се вие по скалите и отвежда първо до паметника на жертвите на Септемврийското въстание и след това слиза в гората. Ние избрахме този кръгов маршрут.
Категорично не препоръчвам на хора със страх от височини и малки деца. Пътеката не е обезопасена, на доста места върви по такова тясно прагче, има и сипеи. Все пак, ако човек внимава в стъпките си, няма никаква опасност. Мислехме, че сме се заблудили и сме се озовали в някоя пещера, но този отвор се оказа проход в скалите.
Склонът е южен и веднага се усеща - нямаше сняг, нито кал, а пролетните цветя и дрянът вече бяха нацъфтели.
Над главите ни прелетяха големи птици - соколи или просто гарвани?
Имаше цели полянки с такива интересни лилави минзухари.
Най-накрая сме на върха. Паметникът е издигнат на широка билова поляна, от която има шосе към Миланово.
Гледките са разкошни, цял Лакатник и билото на Стара планина докъдето поглед стига.
Извивката на Искър, лакътят, от който взема името си Лакатник:
Реката, прорязала планината и следващата ни цел - кръстът в памет на загиналите планинари и алпинисти:
От паметника хващаме главната пътека през гората, като за да отидем до кръста се отклоняваме вляво. Поглед към паметника и реката от върха с кръста.
Поглед отдалече към пътека със скалния проход, по която се изкачихме до върха.
Маркираната пътека, по която се връщаме, се вие през гората:
И отново сме долу в основата на скалите. Стадо кози минават по скалната пътека.
Поглед към скалите от моста над реката:
Последно сбогом от гарата. Страхотно и незабравимо изкачване.
Чакаме влака.
What an adventurous trek! Those caves look cool. You need those helmet/forehead lights.
ReplyDeleteThanks so much for sharing. I love reading your blog and seeing all of your photographs. Amazing scenery.
ReplyDelete